DSC_0886

Ostrov, kde tradice a démoni stále přebývají

Bali je nejzápadnějším ostrovem ze souostroví Malé Sundy a většinu jeho obyvatelstva tvoří hinduisté narozdíl od zbytku Indonésie, kde převažují muslimští popř. křesťanští věřící. Agama Hindu Dharma, tedy balijský hinduismus, je ovlivněn buddhismem a původním náboženským vyznáním – animismem. Právě v balijském hinduismu má svůj původ i svátek Nyepi „Den ticha“, rovněž znám jako Nový rok, a rituály jemu předcházející.

Den ticha většinou připadá na jeden z březnových dnů, protože vychází z balijského lunárního kalendáře saka a nemá tak stanoveno přesné datum v gregoriánském kalendáři.

Zhruba měsíc před dnem Nyepi si můžete v každé balijské vesnici všimnout minimálně jedné či více rozpracovaných Ogoh Ogoh skulptur, které vyrábí nejčastěji skupinka mladých chlapců. Na své vlastní Ogoh Ogoh většinou pracují i místní umělci. Tyto obrovské loutky jsou vyráběny ze směsy papíru a lepidla, polystyrenu a bambusu. Poté jsou umístěny na bambusové rámy, aby se mohly zapojit do slavnostního průvodu. Nejčastěji zpodopňují bhuta-kala, démony a bytosti z podsvětí, ale v současnosti se mezi skulpturami nachází i karikatury osobností z médií nebo vlády.

Tři až čtyři dny před Novým rokem se hinduističtí věřící sjíždí z celého okolí k rituálu Melasti. Silnice jsou zaplněny bílou barvou, protože ženy a dívky mají tradičně oblečen svůj bílý popř. žlutý kebaya, krajkový živůtek, a sarong. Muži je doprovází oděni celí v bílém. Rituál Melasti nese očistný význam s cílem zbavit se před příchodem Nového roku špatné karmy. A jelikož je v hinduismu voda považována za zdroj života – Tirta Amrita, je tento obřad vykonáván na plážích. Po modlitbách a odevzdání obětí bohům tedy Balijci ještě omyjí všechny církevní předměty v oceánu.

Po klidném rituálu Melasti se Balijci den před Nyepi začínají připravovat na noc zvanou Pengrupukan, uzavírá se většina silnic, aby jimi mohly chodit Ogoh Ogoh průvody, dodělávají se skulptury a tanečníci s muzikanty se převlékají a malují k průvodům. Název Ogoh Ogoh vychází z balijského „ogah ogah“, které se dá přeložit jako otřes nebo otřesení, průvod tedy musí být co nejhlasitější, aby se zem doslova třásla a Balijci tak vyhnali zlé duchy před Novým rokem.

Dívka v tradičním kostýmu inspirovaném příběhem z eposu Rámájana.

Samotný Nyepi začíná v šest hodin ráno, který mají Balijci zasvětit meditaci a sebereflexi. Z toho vychází několik zákazů jako například vycházení na ulici nebo používání ohně (i elektřiny, která má být buď úplně vypnuta nebo minimálně používána). Nemělo by se ani pracovat a někteří silně věřící ani nemluví a nejí. Zákaz vycházení na ulici platí i pro jinověrce a turisty, takže se celé Bali s večerem zahalí do úplné tmy a ticha, kdy můžeme slyšet pouze zvuky přírody.
There are no comments

Add yours