julia_chochola

Your Eyes Are Golden

Od 25. ledna 2017 zaplaví Galerii Mánes zlaté malby mladé české tvůrkyně Julie Chocholy. Svou prozatím největší výstavu nazvala Your Eyes Are Golden a vaše oči, i přestože nejsou zlaté, si ji budou moci prohlédnout pouze dva týdny. 

Výstava skýtá cyklus velkoformátových abstraktních maleb, které sjednocuje, jak sám název napovídá, zlatá barva. Původní převážně černé a červené obrazy totiž Chochola překryla čtyřiadvacetikarátovým zlatem pomocí náročné techniky, která se používá při klasickém pozlacování. „Hotový obraz se sice překryje zlatem, ale i přesto nebo spíš o to víc můžete vidět a vnímat dílo komplexně, specielně povrch samotný. Všechny tahy štětcem jdou dohromady jako jeden„, dodává sama Julia ke své sérii.

Pracovat se zlatem pro autorku vyjadřuje návrat k tradici a hodnotám. Dle jejích slov se ale původní význam vytrácí, a proto se snaží svou tvorbou na tuto hodnotu znovu upozornit. Nesnaží se ovšem poukázat jen na hodnotu zlata jako takovou, ale chce symbolicky ukázat také určitou „ryzost“, která se ve zlaté barvě skrývá.

Název výstavy Your Eyes Are Golden pak odráží autorčino vnímání jedinečného momentu, kdy je při pohledu do očí druhého člověka rozpoznatelná základní lidská emoce – cit. „Problém dnešní doby je ten, že lidé téměř zapomněli, jaké ty základní emoce doopravdy jsou. Sama pro sebe si ten moment vysvětluji jako vidět zářivé zlato v očích blízkého člověka, ten moment, který neumím popsat jinak než Your eyes are golden. Vzbudit a zvládnout zachytit emoce je důležité„, vysvětluje Chochola.
There are no comments

Add yours