czech_design_week_16

Kafkův dům ožil designem

V pondělí 7. listopadu proběhla v Kafkově domě opening party Czech Design Weeku 2016. K vidění byla, jak sám název napovídá, díla českých designérů a designérek. Czech Design Week 2016 je zároveň symbolickým rozloučením se starou podobou Kafkova domu, protože ten se po skončení akce začne rekonstruovat. 

Modře osvícené schodiště vás dovede do tří zářivě bílých pater, která si leckdy vymalovávali sami designéři bezprostředně před začátkem akce. Naskýtá se tedy pohled do ničím nerušených prostor zaplněných pouze výrobky designérů. Co se týče typu designu, převažují šperky a bytové doplňky. Hned vedle baru je vchod do jedné z místností, kde sedí Veronika Bratrychová, sympaticky působící žena a zároveň majitelka značky široko. Vysvětluje, že k tvorbě „hracích“ dek pro děti se dostala přes ilustraci, od které zase tak daleko neutekla, jelikož její hrací pletené deky zároveň slouží jako ilustrace ke knížce básní Zuzany Špůrové.

V jedné z menších místností můžeté narazit také na šperky Lucie Zemanové. Stříbrno-zlatá kolekce Vavřín je vyrobena z nerezové oceli a zlaté doplňky jsou dle slov Zemanové galvanicky pozlacené ryzím zlatem. Ač by se zrovna nerez mohla zdát hutná a těžká, šperky působí velmi jemně, křehce a étericky. Za zmínku rovněž stojí práce Anežky Tůmové, která na letošním CDW představuje kolekci růžových slunečních brýlí, jež vás svým designem odnesou do šedesátých let.

Mezi instalacemi a stánky s designem měl své místo i Filip Drábek – student fakulty umění na Ostravské univerzitě a také tvůrce vizuálů pro letošní ročník CDW. Pro vizuály byly vybrány fotografie z jeho série autoportrétů. V současnosti se Drábek věnuje problematice HIV a zachycuje nakažené ve svých fotografiích.

Své bytové doplňky ze skla a betonu s vtipně zvoleným názvem Prasklo představí Petra Švejdarová. Mezi další designéry, jež představí svou tvorbu, patří také Vladimír Staněk (Stinak), Veronika Šindelářová a Štěpánka Fejfarová (TWO), Tereza Švolíková nebo Jakub Vávra a Barbara Zedková s kolekcí B15 (Amanoriginal).
There are no comments

Add yours